Najlepsze okapy kuchenne – czym kierować się przed kupnem

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
W tym artykule...
  Add a header to begin generating the table of contents

  Okap kuchenny jest niewątpliwie jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni. Pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i dymu, powstałych w czasie przyrządzania posiłków oraz sprawia, że gotowanie staje się bardziej przyjemne. Większość oferowanych okapów to tzw. wyciągi, które mają za zadanie zasycać powietrze z parą i zapachami, a następnie wyrzucić je na zewnątrz, czyli najczęściej do przewodu kominowego.

  Sprawdź najlepiej oceniane okapy kuchenne

  O to lista naszych najlepszych okapów kuchennych, które zostały ocenione przez nas pod kątem popularności, wytrzymałości, parametrów i ceny.

  Okap kuchenny czy pochłaniacz

  Urządzenia wykorzystujące takie rozwiązanie pracują w układzie otwartym, czyli całkowicie usuwają wszystkie pochłonięte zanieczyszczenia. Nieco inną funkcję spełniają pochłaniacze, które działają na zasadzie oczyszczacza powietrza.

  Taki okap pochłania brudne powietrze nagromadzone w czasie gotowania, następnie oczyszcza je z zapachów, tłuszczów oraz dymu, a w finale wypuszcza je z powrotem do kuchni. W takiej sytuacji okap pracuje w układzie zamkniętym.


  Oba rodzaje urządzeń mają swoje zalety i wady, dlatego, zanim zdecydujmy się na którykolwiek z nich, należy poznać ich funkcje oraz metody działania. Warto jednak wspomnieć, że urządzenia mające dostęp do przewodu kominowego, czyli tzw. wyciągi są skuteczniejsze w eliminowaniu nadmiernej temperatury, pary oraz dymu.

  Pochłaniacze zaś świetnie sprawdzają się nie tylko w kuchni i można je stosować w jakimkolwiek miejscu, ponieważ nie potrzebują dostępu do komina. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż okapu pracującego w układzie zamkniętym, warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów, które zapewniają skuteczne działanie okapu.

  Okap kuchenny – rodzaje i sposoby montażu

  Rynek okapów kuchennych może początkowo wydawać się nieco przytłaczający – dostępnych jest wiele różnych modeli, kolorów, rozmiarów. W większości przypadków typ okapu będzie zależał od projektu kuchni.

  Jeśli wymieniamy stary okap na nowy, to najprawdopodobniej będziemy chcieli trzymać się podobnego typu, który uprzednio mieścił się w tej samej przestrzeni. Jeśli budujemy nową kuchnię lub inwestujemy w jej przebudowę, mamy możliwość wyboru spośród wielu typów urządzeń, jednak te najczęściej spotykane to przede wszystkim:

  Okapy kuchenne kominowe – To najprostsze i najbardziej popularne okapy kuchenne, charakteryzujące się długi kominem, podłączonym do otworu wentylacyjnego. Są to klasyczne, bardzo wydajne, a jednocześnie niedrogie urządzenia, które montuje się tuż przy ścianie, bezpośrednio nad kuchenką.

  Tego typu okapy najczęściej posiadają proste, geometryczne kształty, a ich długi komin maskuje rurę wentylacyjną, odprowadzającą zanieczyszczone powietrze. Okapy kominowe występują również w wersji narożnej.

  Okapy wyspowe – Są bardzo podobne pod względem wyglądu i działania do okapów kominowych, ale różnią się sposobem montażu. Okapy te są przeznaczone do montażu na dużych przestrzeniach, w związku tym najczęściej umieszcza się je w kuchni z wyspą. Zamiast do ściany, urządzenie mocowane jest oczywiście do sufitu.

  Okapy wyspowe charakteryzują się dużą wydajnością, a z u wagi na fakt, że montuje się je w dużych pomieszczeniach, są to również urządzenia pokaźnych rozmiarów. Swoim wyglądem często przypominają tubę, a to, co je wyróżnia to nowoczesny design.

  Okapy szafkowe – Nazywane również okapami do zabudowy, to urządzenia przystosowane do zabudowy wewnątrz specjalnie do tego przygotowanych szafek. Okapy tego typu zajmują mało miejsca i są idealnym rozwiązaniem dla miłośników sprzętów AGD nadających się do zabudowy.

  Okap szafkowy

  Okapy do zabudowy są całkowicie ukryte w zabudowie meblowej, dzięki czemu kuchnia wygląda bardzo elegancko i nowocześnie. Urządzenia te są doceniane szczególnie przez użytkowników małych przestrzeni, ponadto duże pole manewru przy zabudowie powoduje ich rosnącą popularność.

  Okapy teleskopowe – Tego typu okap, oprócz części urządzenia zamontowanej pod szafką, posiada także wysuwany panel. Jego przednia część jest wysuwana poprzez wyciągnięcie listwy, dlatego zwany jest on również okapem szufladowym. Często wysunięcie powoduje samoczynne uruchomienie wentylatora i włączenie światła. Okapy teleskopowe mogą być podłączone do komina lub pracować jako pochłaniacz.

  Okap blatowy

  Okapy blatowe – To grupa zaawansowanych i jeszcze dość mało znanych urządzeń. Okapy blatowe to modele, których praktycznie nie widać. Listwa umiejscowiona na blacie to jedyny widoczny na pierwszy rzut oka element.

  Uruchamia się je za pomocą pilota bądź dotykowo. Należą do zdecydowanie wyższej półki cenowej niż klasyczne okapy, dlatego zazwyczaj są wybierane przez naprawdę bardzo wymagających klientów. Okapy tego typu zajmują bardzo mało miejsca, są wydajne i nad wyraz skuteczne.

  Okapy kuchenne są niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni, dlatego warto od samego początku uwzględniać je w swoich planach zakupowych. Na szczęście istnieje wiele różnych okapów, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu.

  Posiadanie odpowiedniego okapu kuchennego może uchronić mas przed koniecznością ciągłego czyszczenia i wietrzenia kuchni w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i dymu. Jest to z pewnością opłacalna inwestycja dla każdego, kto pragnie komfortowo i bezpiecznie gotować.

  Czym się kierować podczas zakupu okapu kuchennego

  Podczas wyboru okapu kuchennego należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar, kształt oraz rodzaj montażu. Okap kuchenny powinien być co najmniej tak szeroki, jak kuchenka i zamontowany na odpowiedniej wysokości.

  Wszystkie szczegóły odnośnie do montażu zawsze są podane przez producenta i należy się ich ściśle trzymać, jeśli chcemy, aby nasz nowy okap poprawnie funkcjonował.


  Każdy użytkownik posiada różne potrzeby i priorytety, które pozwolą na wybranie idealnego urządzenia. Najważniejsze czynniki brane pod uwagę w czasie zakupu okapu kuchennego to przede wszystkim:

  Typ wentyacji – Pierwszym najważniejszym wyborem będzie sposób wentylacji. Przymierzając się do zakupu nowego okapu, należy zastanowić się, czy chcemy i mamy możliwość zainstalowania okapu podpiętego do wyciągu kominowego, czy wolimy korzystać z urządzenia posiadającego zamknięty układ wentylacji powietrza. Okapy kuchenne, zwane wyciągami, w których mamy do czynienia z układem otwartym są zdecydowanie bardziej efektywne i skuteczne, niż pochłaniacze powietrza, ale są też bardziej skomplikowane w montażu i droższe.

  Rozmiar – W przypadku większości typów okapów kuchennych rozmiar powinien być bezpośrednio związany z powierzchnią kuchenki. Oczywiście nie jest wymagane, aby rozmiary tych dwóch urządzeń idealnie do siebie pasowały, jednak biorą pod uwagę fakt, że zazwyczaj wykorzystujemy całą powierzchnię kuchenki do gotowania, dobrze byłoby wybrać okap podobnych rozmiarów.

  Rodzaj – Obecnie istnieje wiele rodzajów okapów kuchennych, jednak wielkość i układ kuchni będą w tym przypadku powystawowym wyznacznikiem w czasie wyboru urządzenia. Jednym z najczęściej wybieranych okapów kuchennych jest okap kominowy oraz okap do zabudowy w szafce, jednak nie brakuje też zwolenników dużych przestrzeni, którzy decydują się na montaż pokaźnego okapu wyspowego.

  Poziom hałasu – niestety większość okapów kuchennych to głośne urządzenia. Mimo iż producenci dokładają wszelkich starań, aby ich urządzenia działały coraz ciszej, to opinie użytkowników w tej kwestii są często podzielone. Niezależnie od urządzenia należy pamiętać, że im większa moc i prędkość, tym hałas będzie większy. W tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest udanie się do wybranego salonu bądź sklepu, gdzie mamy możliwość przetestowania urządzenia i stwierdzenia, czy wybrany model rzeczywiście odpowiada naszym preferencjom.

  Moc – Oczywiście im większa moc, tym bardziej efektywna będzie praca okapu kuchennego. Z pewnością również wielkość przestrzeni będzie decydować o tym, jak mocne musi być urządzanie, aby oczyścić powietrze i zapobiec silnym zapachom gotowania. Warto również zwrócić uwagę, że modele nieposiadające układu otwartego nie są w stanie wytworzyć tak dużej mocy, jak te wyprowadzające zanieczyszczenia na zewnątrz domu.

  Koszt – Cena to również bardzo ważny wyznacznik, decydujący o tym, na jaki okap kuchenny możemy sobie pozwolić. Najprostsze modele urządzeń to wydatek rzędu 200 zł, ale w ofercie znajdziemy również zdecydowanie bardziej zaawansowane i droższe okapy kuchenne, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z modeli wymagają skomplikowanego procesu montażu, co generuje dodatkowe koszty.

  Dodatkowe funkcje okapów kuchennych

  Okapy mogą posiadać wiele ciekawych funkcji ułatwiających nam korzystanie z nich:

  • Oświetlenie – to standardowe wyposażenie, dzięki tej opcji będzie lepiej widać co dzieje się na patelni. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na modele z żarówkami energooszczędnymi albo LED.
  • Sensor zapachu – wyczuwa w powietrzu opary i sam się uruchamia. Przydatną funkcją dla osób, które często zapominają, aby włączyć okap. Kiedy powietrze jest czyste, sensor również to wyczuwa i wyłącza się automatycznie.
  • Wyłącznik czasowy – Możemy ustawić długość pracy okapu, po upływie tego, czemu sam się wyłączy.
  • Minutnik – Przydatny podczas gotowania lub pieczenia.
  • Czujnik czyszczenia – informuje nas o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtrów w wyciągu.

  Rodzaje filtrów w okapach kuchnnych

  W okapach, w których wykorzystana jest filtracja powietrza, niezbędne jest zastosowanie filtra. Na naszym rynku spotkamy się z filtrami metalowymi, przeciwtłuszczowymi, węglowymi czy fizelinowymi. Każdy z tych filtrów posiada inne właściwości, a jakie?

  Filtr fizelinowy–  tego typu filtry wykonane są ze specjalnej włókniny, która zatrzymuje zabrudzenia i tłuszcz. Powinny być wymieniane co kilka miesięcy, najczęściej stosowane są w okapach pod szafkowych.

  Filtry przeciwtłuszczowe- Zadaniem tego filtru jest zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu, które wydostają się wraz z parą wodną podczas smażenia i gotowania. Jest to bardzo istotne, gdyż te filtry chronią silnik, jak i wewnętrzną obudowę okapu przed nadmiernym zabrudzeniem.

  Filtr węglowy-  Ten rodzaj filtra jest dedykowany dla okapów, które nie mają podłączenia do systemu wentylacyjnego. Zadaniem tego filtra jest przede wszystkim pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Zatrzymuje w sobie zapachy z powietrza, które następnie w obiegu wraca do pomieszczenia. Filtr zaleca się wymieniać co kilka miesięcy lub raz na rok.

  Filtr metalowy-  Zbudowany jest z bardzo gęstej, kilkuwarstwowej, metalowej siatki, na której osiada tłuszcz. Dzięki temu filtrowi wnętrze urządzenia również jest chronione przed cząsteczkami tłuszczu.

  Czy warto kupić okap kuchenny?

  Znalezienie odpowiedniego okapu kuchennego może okazać się nie lada wyzwaniem, biorąc pod uwagę fakt, że obecny rynek oferuje ogromny wybór tych urządzeń. Jest to jednak z pewnością zakup, którego nie należy odkładać, szczególnie jeśli gotujemy w bardzo wysokich temperaturach, czy smażymy potrawy na patelni. Najważniejszą zaletą okapu kuchennego jest to, że usuwa potencjalnie szkodliwe i toksyczne gazy wytwarzane w procesie gotowania.


  Przygotowywanie posiłków często wiąże się z powstawaniem dymu, pary i wytapiania tłuszczu, co przy nadmiernym wdychaniu może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Ponadto, okap nie tylko zmniejsza ilość toksycznego powietrza, ale także pomaga ograniczyć rozwój bakterii, zarazków, a nawet pleśni w kuchni.


  Kolejną, wielką zaletą okapu kuchennego jest fakt, że pomaga usunąć ciepło powstałe w czasie gotowania. Niezależnie od tego, czy jest to ciepło pochodzące z nagrzanej płyty lub kuchenki, czy ciepło wydobywające się z gorących potraw, okap kuchenny doskonale radzi sobie z niwelowaniem wysokich temperatur, co w praktyce ułatwia proces gotowania i czyni go bardziej bezpiecznym.


  Nie musimy martwić się, że buchająca z garnków para poparzy nam twarz lub ręce i możemy w pełni skupić się na przyrządzanych posiłkach. Okapy kuchenne pomagają stworzyć czyste i wygodne środowisko pracy w kuchni, przez co możemy poczuć ogromną radość gotowania i życia w komforcie.
  Nie da się zatem ukryć, że okapy kuchenne zapewniają wiele ważnych korzyści, które chronią zdrowie i zapewniają komfortowe gotowanie.

  Ochrona przed toksynami i nieprzyjemnymi zapachami, radość z czystszego domu, a przede wszystkim bezpieczne gotowanie, to komfort, który możemy sobie zapewnić, wybierając dobrej klasy okap kuchenny. Ceny okapów kuchennych są oczywiście uzależnione od rodzaju, wielkości i możliwości danego modelu, jednak obecna oferta tego typu sprzętów jest tak ogromna, że na pewno każdy zdoła znaleźć okap spełniający jego indywidualne potrzeby i preferencje.

  Nasze najlepsze oferty najlepszych wypiekaczy do chleba

  Znaleźliśmy wiele okapów kuchennych dostępnych na rynku i ich podstawowe funkcje, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przyjrzyjmy się teraz naszym typom najlepszych okapów kuchennych, które wybraliśmy specjanie dla Was.

  1) Amica OKP6651S

  Najważniejsze informacje

  Wygoda i łatwa obsługa to słowa, które idealne opisują ten model okapu. Ponadto został on wyposażony w sensor Slider, wystarczy, że, przesuniesz palcem, po pasku na okapie i zmienisz moc pracy urządzenie. Nie możemy pominąć wyglądu, listwy led, które są w Amica OKP6651S żywotne oraz emitują jasne, przyjemne światło, aby gotowało się wygodnie.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za 10 stopni pracy wentylatora
  • Za funkcje czasowego wyłączenia
  • Za oświetlenie LED
  • Za dotykowy panel sterowania
  • Za estetykę
  • Za łatwy montaż

  Kluczowe cechy

  • Typ okapu: Kominowy
  • Wydajność wyciągu [m3/h]: 565
  • Klasa energetyczna: A+
  • Głośność: 66 dB

  2)Amica OMP6251BG

  Najważniejsze informacje

  Wysoka wydajnośc, bo aż 389 m3/h, ponadto 3 stopnie pracy wentylatora to słowa, które idealnie opisują ten model.
  Jak wszystkie modele okapów kuchennych amica, listwa led jest bardzo żywotna i daje nam jasne przyjemne światło. Do tego modelu pasuje filtr KF 17154. Należy jednak pamiętać, że filtr nie stanowi standardowego wyposażenia okapu.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za przystępną cenę
  • Za duża wydajność
  • Prosty montaż

  Kluczowe cechy

  • Poziom hałasu 65 dB
  • Oświetlenie ledowe
  • Wydajność maksynalna  389 m3/h
  • Sterowanie mechaniczne
  RAVEN EWC001

  Amica OMP6251BG

  Amica OMP6251BG

  Sprawdź w RTVeuroAGD
  Sprawdź w Mediaexpert.pl

  3) Akpo WK-4 Nero Eco

  Najważniejsze informacje

  Okap kuchenny Akpo WP-4 Nero Eco może pracować w dwóch systemach, czyli jako wyciąg i pochłaniacz powietrza.Przede wszystkim jest bardzo łatwy w obsłudze, posiada sterowanie mechaniczne – 3 guzikowe i posiada 3 prędkości pracy.Dwie wysuwane teleskopowo maskownice, które umożliwiają dopasowanie wysokości okapu do każdego pomieszczenia kuchennego, co jest bardzo ważną zaletą.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za halogenowe dwupunktowe oświetlenie
  • Za estetyczny wygląd
  • Za cenę

  Kluczowe cechy

  • Moc wyciągu 320 m3/h
  • 3 funkcje pracy
  • Sterowanie mechaniczne
  RAVEN EWC001

  RAVEN EWC001

  Akpo WP-4 Nero Eco

  Sprawdź w RTVeuroAGD
  Sprawdź w Mediaexpert.pl

  4) MPM-60-OM-41

  Najważniejsze informacje

  Okap kuchenny z możliwością pracy jako pochłaniacz lub wyciąg, wyposażony w oświetlenie halogenowe, regulacje prędkości i filtr przeciwtłuszczowy. Omawiając ten model okapu musimy wspomnieć o funkcjonalnym design, przemyślana konstrukcja jest pozbawiona wystających elementów na wysokości głowy, co skutecznie zabezpiecza przed przypadkowym urazem podczas gotowania. Filtr aluminiowy, w który został wyposażony MPM 60-OM-41 wykonany jest z metalowej siatki, filtr skutecznie zatrzymuje cząsteczki tłuszczu i drobne zanieczyszczenia powietrza.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za estetyczny wygląd
  • Łatwy w utrzymaniu czystości
  • Dobrze pochłania zapachy

  Kluczowe cechy

  • Wydajność maksymalna 325 m3/h
  • Oświetlenie LED-owe
  • Poziom hałasu 69 dB
  RAVEN EWC001

  MPM-60-OM-41

  MPM-60-OM-41

  Sprawdź w OleOle.pl

  5) Amica OKC 623 S

  Najważniejsze informacje

  Najbardziej charakterystyczną cechą tego okapu jest jego cicha praca, prawie każdy konsument, który zakupił ten model, zachwala sobie właśnie cichość pracy. Sterowany mechanicznie okap, pracuje na 3 stopniach mocy wentylacji i musimy o tym wspomnieć, jest bardzo, ale to bardzo wydajny. Wydajność wyciągu 400m3/h to najpotężniejszy okap kuchenny w naszym rankingu.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za oświetlenie
  • Za cicha prace
  • Za 3 stopnie pracy wentylatoraZa estetykę
  • Za łatwy montaż

  Kluczowe cechy

  • Typ okapu: Kominowy
  • Wydajność wyciągu [m3/h]: 400
  • Klasa energetyczna: E
  • Głośność: 57 dB
  • Oświetlenie halogenowe
  okp

  Amica OKC 623 S

  Amica OKC 623 S

  Sprawdź w RTVeuroAGD
  Sprawdź w Oleole.pl