Ranking pralek – jaką pralke kupić

Ranking pralek 2021 roku

Niezawodne pralki Pralki ładowane od góry Pralki wolnostojące Pralki do zabudowy Pralki ładowane od przodu
Wsad: 5 - 8 kg Wsad: 5 - 6,5 kg Wsad: 5 - 7 kg Wsad: 7 - 8 kg Wsad: 5 - 10 kg
Zużycie wody: 35 - 47l na cykl Zużycie wody: 26 - 48l na cykl Zużycie wody: 35 - 50l na cykl Zużycie wody: 34 - 52l na cykl Zużycie wody: 33 - 77l na cykl
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Najlepsze pralki - TOP 10

Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń w naszym domu, które w znacznym stopniu pozwala zaoszczędzić dużo więcej czasu, energii oraz pieniędzy. Wraz z pojawieniem się pralek życie się o wiele łatwiejsze, a postęp technologiczny sprawił, że obecny rynek oferuje coraz to nowsze modele maszyn piorących, wyposażonych w szereg przydatnych funkcji. Aby wybrać najbardziej odpowiedni model, należy dokładnie zapoznać się z rodzajami i możliwościami danych urządzeń.

Każdy typ ma swoje zalety i wady, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny zakup powinniśmy przeanalizować swoje potrzeby i wybrać pralkę, która spełnia wszystkie oczekiwania. Pralki ranking który zawiera dokładny opis wybranego urządzenia z pewnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.
Model Wsad Zużycie wody Prędkość wirowania Klasa Poziom hałasu(pranie/wirowanie) Cena
Samsung Eco Bubble WW70J5346MW 7 kg 34 l 62dB - 75dB
Samsung AddWash Slim WW60K42138W 6 kg 33 l 53dB - 73dB
INDESIT IWSD 51051 C ECO 5 kg 47 l 60dB - 76dB
Whirlpool AWE60110 6 kg 48 l 59dB - 76dB
LG F2J5WN3W 6,5 kg 43 l 55dB - 74dB
Bosch WAB24264PL Serie 2 6 kg 48 l 57dB - 77dB
WHIRLPOOL BIWMWG71484E 7 kg 49 l 46dB - 73dB
Electrolux EWF11284BW 8 kg 45 l 58dB - 76dB
Amica DAW 8143 DSiBTO Steam Touch 8 kg 47 l 54dB - 76dB
INDESIT BTWA51051PL 5 kg 26 l 60dB - 76dB

Pralki ładowane od przodu

Oferta producentów pralek jest obecnie ogromna, przez co ciężko zdecydować się, jaki model będzie najlepszy. Wybór dotyczy nie tylko koloru, rozmiaru, czy ładowności, ale przede wszystkim funkcjonalności. Dlatego jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru pralki jest sposób jej otwierania i ładowania.

Zdecydowanie największą popularnością w wielu domach cieszą się pralki ładowane od frontu. Spoglądając na ranking pralek widzimy, że urządzenia te występują w wielu kolorach, wymiarach oraz posiadają wiele przydatnych i praktycznych funkcji. Warto również wiedzieć, że pralki ładowane od przodu to zazwyczaj urządzenia, które cechuje wysoka energooszczędność i wydajność. Dodatkowo, pralki ładowane od przodu obracają się szybciej od pralek ładowanych od góry, co jest ogromnym plusem w czasie wirownia. Ponadto, pralki z ładowaniem od frontu występują również w wersjach do zabudowy, co raczej rzadko zdarza się w przypadku pralek z górnym ładowaniem.

Ranking pralek ładowanych od frontu

Model Wsad Zużycie wody Prędkość wirowania Klasa Sprawdź cene
Samsung AddWash Slim WW60K42138W
6 kg
33 l
INDESIT IWSD 51051 C ECO
5 kg
44 l
Hotpoint-Ariston AQD 1070 D 49
10 kg
77 l
BEKO WRE 5511 BWW
5 kg
45 l
Electrolux EWG147410W
6,5 kg
43 l

Wybór odpowiedniego sprzętu piorącego wcale nie jest prosty. To, na jaką pralkę warto się zdecydować zależy nie tylko od preferencji estetycznych, ale przede wszystkim od funkcjonalności i praktyczności danego urządzenia. Warto również dobrze przemyśleć miejsce, w którym chcemy umieścić urządzenie piorące i zadbać, żeby pralka nie przeszkadzała nam w wykonywaniu codziennych czynności.

Pralka ładowane od przodu
ZALETY
 • Kontrolowanie procesu prania,
 • Dostępne w różnych wymiarach,
 • Duża ładowność do 7 kg,
 • Możliwość zabudowy.
WADY
 • Istnieje ryzyko uszkodzenia uszczelki.

Ważne parametry pralki – zwróc uwagę przed zakupem

 • Pojemność– Jeśli mieszkasz samemu w małym mieszkaniu, to nie ma potrzeba, żeby inwestować w pralkę z wielkim bębnem. Wystarczy nam w takim przypadku pojemność 4-5 kg. Jeśli zaś mieszkasz z rodziną i masz małe dzieci, przyda się większe urządzenie z pojemnością bębna 6-9 kg.
 • Oszczędność wody i prądu- Oszczędności nigdy za wiele, dlatego warto pomyśleć o pralce, która podczas swojej pracy zużywa stosunkowo mało wody i prądu. Najlepszą decyzją będzie klasa A+++, która zużywa około 9000 litrów wody w ciągu roku.
 • Efektywność pracy- Producenci oznaczają również efektywność prania i odwirowanie literami od A+++ do G. Jeśli zależy Ci na zawsze czystym praniu i aby ciuchy nie ociekały wodą po wyjęciu z bębna, zainwestuj w najwyższą klasę.
 • Poziom hałasu- Poziom emitowanego hałasu przez pralki, powstaje podczas różnych faz prania. W przypadku programu prania ciuchów bawełnianych przy 60C przy pełnym załadowaniu, pralka może emitować hałas na poziomie od 46 do 67 decybeli, a podczas wirowania nawet do 85 db.
halas

Pralki do zabudowy i ich ranking

Jednakże, spoglądając na ranking pralek, dużą popularnością cieszą się również pralki do zabudowy. Coraz więcej osób decyduje się na jednolitą zabudowę meblową, co prowadzi do ukrycia pralki w szafce meblowej, rozmiar pralki powinien wynosić: szerokość 60 cm, wysokość 83/85 cm i głebokość 55cm. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy decydujemy się na umieszczenie pralki poza pralnią, czy łazienką. W takich sytuacjach, pralka umieszczana jest pod blatem meblowym i ukrywana za drzwiami szafki, dzięki czemu urządzenie nie ingeruje w wystrój pomieszczenia i staje się integralną częścią całej zabudowy meblowej

Ranking pralek do zabudowy

Model Wsad Zużycie wody Prędkość wirowania Klasa Sprawdź cene
WHIRLPOOL BIWMWG71484E
7 kg
49 l
Candy CBWM 814D-S
8 kg
45 l
Hotpoint-Ariston CAWD 129
7 kg
34 l
WHIRLPOOL AWOC 0714
7 kg
52 l
Electrolux EWG147410W
7 kg
47 l

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno najlepszej pralki do zabudowy należy dokładnie przemyśleć kilka kwestii związanych z montażem i użytkowaniem urządzenia.

 • Warto wziąć pod uwagę to, że pralka do zabudowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero projektują układ swoich pomieszczeń. Dopasowanie pralki do istniejącej już zabudowany meblowej może okazać się bardzo trudne, a często nawet niemożliwe ze względu na nieodpowiednie wymiary szafki, jak i samej pralki.
 • Ponadto, pralki do zabudowy występują niemalże wyłącznie w postaci pralek ładownych od frontu. Niemniej jednak, pralka do zabudowy w doskonały sposób wkomponuje się w układ mebli zarówno łazienkowych, jak i kuchennych. Dodatkowo, odpowiednio zamontowana  i ukryta w szafce pralka do zabudowy, będzie też zdecydowanie cichsza od pralki wolnostojącej.
 • Trzeba również pamiętać o pozostawieniu odpowieniej ilości miejsa między pralką a szafkami czy ścianą. Podczas prania, sprzęt wibruje więc nie powinnien się z niczym stykać, mogłoby to doprowadzić do porysowania pralki lub innych urządzeń.
Pralka do zabudowy
Następnie należy mieć na uwadze miejsce podłaczenia. Pralka do zabudowy musi być podłączona do gniazdka elektycznego oraz instalacji wodnej(średnio przewód ma około 1,5 – 2 m długości). Sprzęt AGD tego typu nie może być podłaczony do przedłużacza ani nie może współdzielić gniazdka z innym sprzętem, gdyż może dość do przeciążenia sieci energetycznej.
ZALETY
 • Tworzy spójny wystrój,
 • Duża ładowność do 9 kg,
 • Może być umieszczona w każdych meblach,
 • Bezpieczna(dzieci nie mają łatwego dostępu do pralki).
WADY
 • Droższe od pralek wolnostojących,
 • Podczas usuwania usterek należy zdemontować szafke.

Pralki i ich typy silników

Przez ostatnie pare lat, pralki znacznie się zmieniły, nie chodzi tylko o funkcje i programy  ale o ich wnętrzerze. Pralki otrzymały nowsze i bardziej zaawansowane silniki. Warto poznać zalety różnych rodzaji silników aby w sklepie móc doskonać właściwego wyboru.
 • Silnik klasyczny – zwany również klatkowy. Tego typu silnik znajdziemy w większosci tanich pralek, produkują energię mechaniczną przy pomocy specjalnych szczotek. Pralki z takim silnikiem cechują sie głośna pracą i niską predkością wirowania (800 obrotów na minutę).
 • Siliniki inwerterowe – Wysokiej klasy silniki które do produkcji energii wykorzystują magnesya nie szczotki. Dzięki mniejszej ilosci tarcia pralka staje sie bardziej energooszczedna. Pralki z silnikiem inwererowym potrafią osiągnąć predkość wirowania do 1800 obrotów na minute. Cechują się cicha pracą.
 • Silniki komutatorowe – Bardzo podobne silniki do inwertowych, osiagają predkość wirowania do 1800 obrotów na minute. Cechują sie nieco głosniejsza pracą.

Pralki wolnostojące

Główną różnicą między pralką pod zabudowę a wolnostojącą jest inny system wentylacji. Prawie wszystkie pralki do zabudowy, mają możliwość pokrycia ich blatem, jednak nie da się oczywiście zakryć frontu pralki. W dobrych pralkach wolnostojących dozownik środków piorących jest nieco dłuższy.

Również pralki wolnostojąca cechują się większym wsadem nawet do 9 kg, więc znacznie lepiej sprawdzą się w domu gdzie, jest duża rodzina. Kolejną różnicą jest znacznie większa moc wirowania w pralkach standardowych, gdyż za duże wibracje mógłby spowodować zniszczenie się pralki wbudowanej.

Pralka wolnostojąca

Pralki ładowane od góry

Jeśli posiadamy małą łazienkę to najlepiej w naszym przypadku sprawdzi się pralka ładowana z góry. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż standardowe modele pralek i są bardziej ustawne. Ponadto ten typ maszyn piorących cenimy za łatwe ładowanie prania, bez konieczności schylania się. Co jeszcze kryje ta mała wielka pralka, sprawdź nowy ranking pralek?

Ranking pralek ładowanych od góry

Poniżej przedstawiliśmy ranking pralek ładowanych od góry, który ułatwi podjęcie decyzji przy zakupie pralki. Nikt przecież nie chce wydać ponad 1000 zł na pralke która została mu ”wepchnięta” przez sprzedawcę w sklepie, który nagabywał na jakiś konkretny model.

Model Wsad Zużycie wody Prędkość wirowania Klasa Sprawdź cene
Whirlpool AWE60110
6 kg
48 l
INDESIT BTWA51051PL
5 kg
26 l
Bosch WOR20155PL
6,5 kg
42 l
Candy CST 360L
6 kg
27 l
Electrolux EWT1266EGW
6 kg
43 l

Niewątpliwą zaletą jest korzystna cena i idealne dopasowanie do potrzeb małych rodzin. Możemy zaoszczędzić pieniądze i zyskać przestrzeń w łazience. Przy niższej cenie nie musimy rezygnować z ilości programów i funkcji pralki, są one takie same jak w przypadku ranking pralek ładowanych od przodu. Przeciętny model ma np.funkcje ważenia prania i dobierania odpowiedniej ilości wody, program do delikatnych materiałów, możliwość zmiany prędkości wirowania, a nawet opcje usuwania sierści kota i psa.

Pralka ładowana od góry

Funkcjonalna i bezpieczna
Dużym plusem jest możliwość wyjęcia dozownika na płyn i proszek i możliwość umycia go. Wszystkie pokrętła i przyciski służące do ustawienia programu pralki znajdują się na górze, co uniemożliwia małym dzieciom zmiany ustawień w trakcie pracy.

ZALETY
 • Łatwość wkładania i wyciągania prania,
 • Niższa cena,
 • Duża ładowność do 7 kg,
 • Zajmuje mało miejsca.
WADY
 • Nie może być umieszczona pod meblami lub blatem,
 • Należy zagospodarować miejsce na otwieranie górnych drzwiczek.

Programy i sterowanie pralek ładowanych od góry

Tego typu pralki nie odstępują niczym z normalnymi modelami, tzn. ładowanych od frontu. Im więcej dostępnych funkcji, tym lepiej. Najważniejsze, że dobra pralka która jest na dobrym miejscu w ranking pralek powinna posiadać przede wszystkim:

 • Program pralki usuwający sierść zwierząt i włosy,
 •  Możliwość prania w niskiej temperaturze,
 •  Możliwość zmiany szybkości wirowania pralki ,
 •  Program do tkanin delikatnych i wełny.

Pralki ranking niezawodności

Niezawodna pralka, czy istenieje?

Ranking pralek może okazać się niezwykle pomocy w sytuacji, gdy nie wiemy, jaką pralkę wybrać. Wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od indywidualnych potrzeb, jakimi są ładowność, czy wymiary. Warto również zadbać, aby urządzenie pasowało do pomieszczenia, w którym ma się znajdować i posiadało praktyczne dla nas funkcje. Inwestując w nowy sprzęt piorący należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty jego użytkowania i funkcjonalności oraz zdecydować się na zakup u znanych i cenionych producentów pralek, którzy dokładają wszelkich starań, aby ich urządzenia były energooszczędne, solidne, praktyczne i zapełniały każdy możliwy ranking pralek. Wybierając pralki znanych producentów takich jak Bosch, Samsung, Electrolux, czy Siemens mamy pewność, że zakupiony przez nas sprzęt jest objęty gwarancją producenta, a części ogólnodostępne, dzięki czemu możemy liczyć na pełne wsparcie techniczne w razie ewentualnych awarii.

Ranking pralek niezawodnych

Poniżej zobaczysz ranking pralek niezawodnych, czyli ranking niezawodności. Pralki przedstawione poniżej cechują się długą ilością ”życia” i według klientów są najmniej awaryjnymi urzadzeniami.

Model Wsad Zużycie wody Prędkość wirowania Klasa Okres gwarancji Poziom hałasu Dodatkowe funkcje
Samsung Eco Bubble WW70J5346MW
7 kg 34 l 1200 obr./min A+++ 24 miesiące 62dB - 75dB
 • Program szybki,
 • Opóźnienie startu pracy,
 • Czas do końca prania,
 • Blokada rodzicielska
 • Wyświetlacz.
INDESIT IWSD 51051 C ECO
5 kg 47 l 1000 obr./min A+ 24 miesiące 60dB - 76dB
 • Opóźnienie startu pracy,
 • Zabezpieczenie przed zalaniem,
 • Wyświetlacz
Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect
6,5 kg 40 l 1200 obr./min A+++ 24 miesiące (możliwość do 5 lat) 52dB - 76dB
 • Program szybki,
 • Opóźnienie startu pracy,
 • Czas do końca prania,
 • Blokada rodzicielska,
 • Zabezpieczenie przed zalaniem,
 • Wyświetlacz
Bosch WAB24264PL Serie 2
6 kg 48 l 1200 obr./min A+++ 24 miesięce (możliwość do 5 lat) 57dB - 77dB
 • Program szybki,
 • Opóźnienie startu pracy,
 • Czas do końca prania,
 • Blokada rodzicielska,
 • Zabezpieczenie przed zalaniem,
 • Wyświetlacz.
Electrolux EWF11284BW
8 kg 45 l 1200 obr./min A+++ 24 miesiące 46dB - 73dB
 • Program szybki,
 • Czas do końca prania,
 • Blokada rodzicielska,
 • Zabezpieczenie przed zalaniem,
 • Wyświetlacz

Oferta producentów i sklepów zajmujących się sprzedażą pralek jest obecnie tak szeroka, że ciężko jest stworzyć jeden ogólny ranking pralek. Tak naprawdę każdy model ma swoje wady i zalety, a to jakie urządzenie jest dla nas najbardziej odpowiednie zależy od indywidulanych potrzeb i preferencji użytkowników. Podczas, gdy jedni cenią sobie prostotę w obsłudze i wyglądzie urządzenia, inni stawiają na nowoczesny design i szeroki wybór funkcji oraz programów piorących.

Podstawowe modele pralek posiadają kilka programów piorących i zazwyczaj pozwalają na wybór temperatury i prędkości wirowania. Nowsze i bardziej zaawansowane stają się bardziej inteligentne, a co za tymi idzie bardziej skomplikowane w obsłudze i w naprawie. Ponadto, postęp technologiczny pozwala na sterowanie funkcjami pralki za pomocą aplikacji w telefonie, czy też daje możliwość dołożenia zapomnianego prania w trakcie pracy urządzenia. Oczywiście tak niezwykłe funkcje mają swoją odpowiednią cenę, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że to komfort, za który warto zapłacić.

Jak utrzymać niezawodność pralki

 • Puste pranie powinno być wykonywane raz w miesiącu (z dodatkiem octu bądź calgonu)
 • Pralka powinna być podłączona do gniazda z uziemieniem
 • Po skończonym praniu drzwiczki do pralki powinny zostać uchylone (pierzemy w około 40 stopniach, więc para powinna mieć ujście)
 • Bęben powinien być ładowany tylko do maksymalnej ilości wsadu (nie wkładajmy za dużo)
 • Aby zachować świeżość pralki, filtr i dozownik na proszek powinny być czyszczony przynajmniej raz na miesiąc.

Jaka klasa energetyczna pralki

Klasa energetyczna oznacza ilość zużytej Energi przez dany model pralki w porównaniu z pralka standardową, której zużycie jest określone przepisami. Obowiązuję tutaj podział od D do A+++, chociaż na dzień dzisiejszy większość pralek posiada co najmniej klasę A. Jeśli urządzenie ma wyższa klasę pobiera mniej prądu. Sprawdźmy jaka pralka pobiera najmniej energii i ile zapłacimy w złotówkach za użytkowanie ich wciągu roku, przyjmując ze 1 kWh kosztuje 0,55

 • Pralka A+++ – Mniej niz 46 kWh na rok = 25.3 zł
 • Pralka A++ – Mniej niż 52 kWh na rok = 28.6 zł
 • Pralka A+ – Mniej niz 59 kWh na rok = 32.45 zł
 • Pralka A – Mniej niż 68 kWh na rok = 37.4 zł

Klasy energetyczne podawane są w skali od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza klasę urządzeń o najmniejszym zużyciu energii, natomiast G – klasę najmniej ekonomiczną i opłacalną dla użytkownika.

Pralki automatyczne

Dziś pralki automatyczne spotyka się w prawie wszystkich miejscach na świecie, od wielu dziesięcioleci jest to najbardziej popularny typ pralek w naszych domach. Producenci ciągle wyposażają je w rozmaite technologie i coraz to lepsze funkcje, które bardzo ułatwiają nam życie. Co mają do zaoferowanie pralki automatyczne? Przekonaj się sam.

Jak wybrać pralkę automatyczną

 Najlepsza pralka to ta, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli stoisz przed taką decyzją to masz z czego wybierać. Oczywiście pralke należy dobrać do naszych potrzeb, bo przecież one są najważniejsze. Sprawdź ponizej ranking pralek względem głębokości i ładowności.

Rodzaj Głebokość
Standarwoda(ładowana od przodu) 50 – 65 cm
Slim(ładowana od przodu) 39.9 – 49 cm
Ładowane od góry 40 - 50 cm
Dla kogo Wsad
Dla jednej osoby Pralka o wsadzie do 5 kg
Dla rodziny 2+1 Pralka o wsadzie od 6 do 7 kg
Dla rodziny 2+2 i większej Pralka o wsadzie powyżej 7 kg

Najważniejsza część każdej automatycznej pralki
Można śmiało stwierdzić, że sercem pralki niewątpliwie jest bęben, a mózgiem – programator, czyli układ elektroniczny odpowiedzialny za pracę pralki. To właśnie dzięki niemu sprzęt w zautomatyzowany sposób wykonuje odpowiednie czynności w kolejności takie jak: wstępne pranie, zasadnicze, płukanie i odwirowywanie. To małe urządzenie również odpowiada za podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury wody, sterowanie silnikiem bębna oraz sterowanie pompą.

5 Najczęstrzych powodów awarii w pralkach

Pralki nie ulegają awarią tak często, jak nam się wydaje, jeśli jednak napotkałeś na usterkę, to zastanawiasz się, czy jesteś w stanie sam poradzić sobie z jej naprawą. Chcąc naprawić pralkę, musimy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna usterki.

1.Pralka nie wykonuje poleceń/omija cykl prania –Jeśli pralka nie reaguje na ustawienia bądź omija etaty cyklu prania, uszkodzeniu uległ programator, który niestety trzeba będzie niezwłocznie wymienić. Nie powinniśmy naprawiać tej usterki sami a niezwłocznie wezwać fachowca.

2.Pralka nie pobiera wody – Zazwyczaj, gdy pralka nie pobiera wody przyczyną jest przewód, który doprowadza do niej wodę. Często ulega on zagięciom lub jest przyciśnięty, gdy pralka podczas wirowania może się nieco przemieścić. Kolejnym powodem są niedomknięte drzwiczki, przez które pralka nie może pobierać wody. Jeśli sprawdziłeś wyżej podane przyczyny i Twoja pralka nadal nie działa, przyczyną najprawdopodobniej jest uszkodzony elektrozawór. W tym przypadku nie zostaje nam nic innego jak wezwanie serwisu.

3.Pod bęben dostało się ciało obce – Bardzo często zapominamy sprawdzić kieszenie spodni, zanim je włożymy do prania więc często w bębnie ląduje rzeczy, które być tam nie powinny takie jak gumki do włosów, drobne pieniądze, długopisy itp. Najczęściej te przedmioty jesteśmy w stanie wyjąc sami, ściągając plastikowy mieszalnik. Jeśli nie mamy takiej możliwości musimy wezwać fachowca.

4.Kamień w pralce – W wewnętrznych elementach urządzenia piorącego odkłada się kamień, który jest szkodliwy dla naszej pralki. Warto używać preparaty do zmieszania ilości się osadzanego kamienia typu Calgon, tym samym wydłużamy żywotności naszej pralki.

5.Nadmierny hałas pralki – Nadmierny hałas pochodzący z naszej pralki zazwyczaj jest spowodowany poluzowaniem się śrub, które ‘’utrzymują’’ bęben na miejscu. Jeśli nadal po dokręceniu śrub pralka hałasuje, powinieneś sprawdzić, czy jest ona dobrze ustawiona (wypoziomowanie pralki jest bardzo istotne w jej funkcjonowaniu). Gdy po tych wszystkich próbach naprawy nadal słyszymy hałas powodem, są łożyska bądź amortyzatory, ale w tym przypadku będziemy potrzebowali je wymienić. Usterką powinien się lepiej zająć fachowiec.

Ranking pralek 2017

Ranking pralek 2017 to nic innego jak zestawienie najchętniej kupowanych oraz ocenianych przez klientów pralek. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego sprzętu, sprawdź, co było hitem dwa lata temu. Warto mieć to na uwadze, gdyż modele z poprzedniego roku mogą być znacznie tańsze, ale nie będą stały w tyle za tegorocznymi nowościami w rankingu pralek

Samsung Addwash Slim

WW60K42138W
 • ZALETY
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Klasa wirowania: B
 • Ładowanie: Od frontu
 • Ładowność: 6 kg
 • Prędkość wirowania: 1200 obr./min
 • Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) 60 x 85 x 45 cm
Miejsce 1
 • Add Wash – Dodatkowe drzwi, dzięki którym możemy dorzuicić ubrania w trakcie wybranego cyklu pralki.
 • Technologia Eco Bubble – zapewnia skuteczne pranie przy poborze małej ilości wody, prądu i detergentu.
 • Silnik Digital Inverter– zapewnia lepszą energooszczędność, cichszą pracę i długotrwałe działanie.
 • System Smart Check – pomaga monitorować usterki pralki. Wykrywa problemy, po czym wysyła nam informacje za pomocą aplikacji mobilnej, co się dzieje z pralką.
 • Diamentowy bęben – budowa bębna w środku jest wzorowana na strukturze diamentu, dzięki temu nie musimy się martwić o uszkodzenia podczas prania delikatych materiałow.

Bosch Serie 6 VarioPerfect

WLT24460PL
 • ZALETY
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Klasa wirowania: B
 • Ładowanie: Od frontu
 • Ładowność: 6,5 kg
 • Prędkość wirowania: 1200 obr./min
 • Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) 84.8 x 59.8 x 44.6 cm
Miejsce 2
 • EcoInfo – wyświetla poziom zużycia energi dla wybranego programu.
 • DrumClean – program który zapewnia zawsze czysty bęben pralki
 • AntyAlergia– stworzony z myślą o alergikach i osobach z wrażliwą skórą
 • EcoSilence Drive – silnik trwalszy niż zwykłe napędy + został obięty 10 – letnią gwarancja
 • VarioPerfect Bosch – Możliwość wybrania jednego z dwóch trybów pracy pralki, jeśli chcemy, aby nasze pranie zostało wyprane szybko, wybieramy opcję Time Perfect, gdy mamy więcej czasu i chcemy zaoszczędzić energie i wodę wybieramy opcje Eco Perfect.

Pralka Electrolux

EWS1266CI
 • ZALETY
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Klasa wirowania: B
 • Ładowanie: Od Frontu
 • Ładowność: 6kg
 • Prędkość wirowania 1200 obr./min
 • Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) 60 x 85 x 38 cm
Miejsce 3
 • OptiSense – Automatycznie dostosuje ilość potrzebnej wody i energi do wielkości wsadu.
 • TimeManager – Dostosowywuje cykl prania do twoich potrzeb.
 • Woolmark Certyfikat ­– Gwarancja delikatnego prania, dzięki czemu nie musimy sie martwić o naszą wełnianą odzież.
Pralkę można kupić już od 1300 zł biorąc pod uwagę, w jakie programy została wyposażona to naprawdę dobra cena.

Ranking pralek 2018

LG

FH4U1JBS2
 • ZALETY
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Klasa wirowania: A
 • Ładowność: 10 kg
 • Prędkość wirowania: 1400 obr./min
 • Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) 600x610x850 mm
Miejsce 1
 • System TagOn – Umożliwia sprawdzenie co dzieje się z pralką za pomocą smartfona.
 • TurboWash – Dla bardzo zabrudzonych ubrań.
 • DirectDrive – silnik z 10 – letnią gwarancją
 • Smart ThinQ – Połączenie pralki z telefonem.

Amica

DAW6103LSB
 • ZALETY
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Klasa wirowania: C
 • Ładowność: 6 kg
 • Prędkość wirowania: 1000 obr./min
 • Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) 59.5 x 85 x 40.5 cm
Miejsce 2
 • Add+ – możliwość dołożenia ubrań w takcje cyklu prania.
 • Skróć czas – możliwość skrócenia programów prania.
 • Wybór poziomu zabrudzenia – dla mocno zabrudzonych ubrań, możemy wybrać intensywniejszy tryb prania.

SAMSUNG ADDWASH

WW60K42138W
 • ZALETY
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Klasa wirowania: B
 • Ładowność: 6kg
 • Prędkość wirowania 1200 obr./min
 • Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) 60 x 85 x 45 cm
Miejsce 3
 • AddWash– specjalny otwór, który pozwala na dodanie prania w dowolnym momencie cyklu.
 • Eco Bubble – pozwala na skuteczne pranie w niskich temperurach.
 • Bubble Soak – Aktywna piana pomaga w penetracji plam.
 • Fuzzy Logic – Zestaw czujnokó które wyczuwają zmiane temperatury.
 • Silnik Digital Inverter

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez pralki, urządzenie to ułatwia nam codzienne czynności. W dzisiejszych czasach pralki posiadają ogrom dodatkowych funkcji, które będą przydatne dla alergików czy dla rodzin z małymi dziećmi. Tego typu pralki są jednak większym wydatkiem niż te standardowe modele, lecz na pewno wynagrodzą nam to swoja praca przez wiele lat. Warto rówież sprawdzić ranking pralek aby dowiedzieć się czym się różnią modele.


Naszym celem było stworzenie dobrego rankingu pralek, który będzie łatwy do odbioru. W końcu to Ty ostatecznie wybierasz czy pralka ma być energooszczędna lub czy zależy ci, aby radziła sobie z wszystkimi zabrudzeniami. Każdy klient jest inny i dla każdego klienta inny model pralki będzie własnie tym idalnym.

Pierwsze uruchomienie pralki

Właśnie stałeś się właścicielem nowej pralki i nie wiesz jak przygotować ją do użytku? Na pewno chciałbyś już najlepiej wrzucić pierwsze pranie, ale zanim to zrobisz, musisz sprawdzić parę rzeczy.

1.Rozpakuj i sprawdź pralkę
Wydaje się to banalne, ale po rozpakowaniu pralki, sprawdź dokładnie czy pralka nie jest uszkodzona. Jeśli wszystko wygląda dobrze, sprawdź czy do pralki została dołączona karta gwarancyjna, karta programów i instrukcja obsługi. Warto zachować instrukcje obsługi, podczas usterki można znaleźć wiele przydatnych informacji i numer do serwisu gwarancyjnego. Jeśli z jakichś przyczyn urządzenie było narażone na działanie niskich temperatur (podczas transportu) to przed uruchomieniem należy zostawić na parę godzin urządzenie w temperaturze pokojowej.

2.Wypoziomowanie jest bardzo ważne
Pralka powinna być umieszczona na stabilnej i równej podłodze. Sprawdzamy, czy nasze urządzenie stoi stabilnie, na wszystkich czterech nóżkach dla pewności możemy użyć poziomice. Należy również pralkę wypoziomować, w innym przypadku będzie ‘’skakała’’ po całej łazience czy kuchni. Zwróć uwagę również na wyloty wentylacyjne (nie każdy model pralki posiada), aby nie były zasłonięte przez jakieś materiały. Cały proces zajmie nam niecałe 10 minut.

3.Podłączenie wody do pralki.
Wąż doprowadzający wodę do pralki mocujemy za pomocą plastikowej nakrętki. W środku nakrętki powinna być włożona odpowiednia uszczelka (będzie ich wiele, ale wybierz tą, która najlepiej pasuje). Dokręć nakrętkę za pomocą klucza zaciskowego, tą samom czynność powtórz, tylko drugi koniec przykręć do zaworu doprowadzającego wodę.

jak-podlaczyc-pralke(1)
Zawory dopłwu wody i gniazdko

 

4.Odkręcenie śrub blokujących
Kolejną ważną czynnością jest usuniecie śrub blokujących bęben, tak aby mógł on prawidłowo pracować. Uruchomienie pralki bez uprzedniego usunięcia śrub może spowodować poważna awarie. Przecież tego byśmy nie chcieli.

5.Odpompowanie wody
Wąż odpływowy z pralki musi być podłączony z syfonem pałkowym. Koniec węża należy nasuwać na koniec syfonu i zakładamy metalową obejmę, dzięki temu krokowi podczas prania, pralka nie zaleje nam całej łazienki. Zwróć uwagę na to, aby wylot rury odpływowej nie był zbyt nisko, bo wtedy woda będzie się wylewać z pralki od razu w trakcie napełniania.

6.Energia
Oczywiście pralka nie będzie działać bez prądu. Należy pamiętać ze względów bezpieczeństwa gniazdo, do którego będziemy podłączać pralkę, nie powinno znajdować się bliżej niż 60 cm od punktu poboru wody. Kolejną sprawą jest to, że urządzenie takie jak pralka musi być podłączone do osobnego gniazdka, nie może być podłączone za pomocą przedłużacza.

7.Pierwsze pranie – to na co czekałeś
Włącz pralke, pamiętaj, aby nie wkładać żadnych ubrań do bębna i ustaw na dowolny program prania, najlepiej, aby to była najwyższa temperatura, czyli 90 stopni Celsjusza. Ma do za zadanie rozpuścić wszystko, co mogło się znajdować w pralce, czyli pozostałości smarów itp. Przy pierwszym praniu dodaj mała ilość detergentu lub wlej szklankę octu (w miejsce, gdzie wsypujemy proszek).