Żelazka parowe, tradycyjne, które kupić

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
W tym artykule...
  Add a header to begin generating the table of contents

  Żelazko – jakie wybrać i czym się kierować

  Żelazko to niewątpliwie urządzenie domowe, które posiada praktycznie każdy. Choć nie koniecznie jest używane codziennie to I tak wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Przy wyborze żelazka na pewno trzeba się zastanowić, bo przecież chcemy, aby służyło nam przez parę lat a po drugie chcemy, aby prasowanie było przyjemnością. Czym się kierować przy zakupie?

  Sprawdź najlepiej oceniane żelazka

  Jakie żelazko wybrać

  To najczęściej pojawiające się pytania. Zacznijmy od odróżnienia żelazek, gdyż wydawałoby się ze.wszystkie żelazka są do siebie podobne. Otóż nic bardziej mylnego, producenci tworzą coraz to nowsze i innowacyjne modele, które miedzy sobie różnią się budowa, sposobem pracy i funkcjami. Wszystko to sprawia że możemy je podzielić na:

  • Żelazko bezprzewodowe – Można prasować tradycyjne z kablem podłączonym do gniazdka, ale oprócz tego to żelazko ma dodatkową funkcję pracy przy odłączonym kablu. Stopa żelazka nagrzewa się na specjalnym stojaku, jednak po jakimś czasie temperatura urządzenia spada co zmusza nas na odłożenie żelazka na stojak, aby ponownie się nagrzało
  • Żelazko przewodowe – Najczęściej spotykany typ żelazka. W czasie pracy żelazko jest podłączone do gniazdka, co zapewnia stałą temperaturę urządzenia i umożliwia nieprzerwaną pracę, wadą okazuje się ograniczony zasięg prasowania przez kabel. Przewody mają różne długości od 1.5 m do 3 m.
  • Żelazko parowe- Umożliwia prasowanie w dwóch trybach na sucho i morko. Para powstaje z wody wlewanej do zbiornika w żelazko i wydobywa się przez otwory w stopnie żelazka. Tego typu żelazko poradzi sobie z najbardziej pogniecionymi tkaninami, gdyż para rozszerza włókna dzięki czemu prasowanie staje się łatwiejsze.
  • Żelazko suche(tradycyjne) – Kiedyś ten typ był bardzo popularny, lecz teraz jest prawie niespotykany. Stopa żelazka jest wykonana z aluminium, a do regulacji temperatury służy specjalne pokrętło. Żelazko długo się nagrzewało, ale również długo stygło. Urządzenie zostało wyparte przez żelazka parowe.
  • Żelazko turystyczne – To zminiaturyzowane rodzaj żelazka parowego. Charakteryzuje się niewielką wagą(najczęściej spotykana waga 0.7 kg) i rozmiarami dzięki czemu nadaje się idealnie do podróży. Z mniejszymi rozmiarami idzie w parze, mniejsza moc i mniejszy pojemnik na wodę (od 15 do 50 ml).
  • Żelazko systemowe – Jest to urządzenie z zewnętrzną wytwornicą pary. Pojemnik z wodą jest umieszczony na stojaku, który za pomocą przewodu przekazuje pare do żelazka. Poziom pary jest ciągły i na tyle wysoki że wystarczy wyprasować ubrania tylko po jednej stronie (druga strona uprasuje się sama pod wpływem pary). Ponadto duży pojemnik na wode pozwala na co najmniej 1,5 godzinne prasowanie.

  Najważniejsze parametry dobrego żelazka

  Skoro dowiedzieliśmy, czym różnią się poszczególne żelazka, warto teraz poświęcić trochę czasu na omówienie paru kwestii, które mają kluczowy wpływa na prace i sposób funkcjonowania żelazka.

  • Moc – Decyduje o tym, jak szybko nagrzeje się stopa i jak szybko żelazko będzie gotowe do użytku. Najsłabsze pod tym względem będą żelazka turystyczne, w przypadku których moc maksymalnie osiągnie wartość 350 – 1000 W. Pozostałe modele dysponują osiągana mocą do 3000 W.
  • Regulacja temperatury – Opcja która pozwala nam dostosowac prace żelazka do naszych potrzeb. W żelazkach mozemy napotkac sie na dwa typy regulacji temperatur pierwszy z nich polega na wykorzystaniu pokretła które oznacza temperature za pomoca kropek (jest to tradycyjne rozwiazanie). Drugie rozwiazanie polega na wykorzystaniu niewielkiego wyswietlacza z diodami LED które również pokazuje temperature za pomocą kropek. Również każde żelazko jest wyposażone w lampke kontrolną która informuje nas gdy zgadnie że żelazko jest nagrzane do odpowiedniej temperatury.
  • Ilość wytwarzanej pary – Ten parametr okresla ile pary na stałym poziomie wytwarza zelazko w ciagu 1 minty(dlatego jednostka jest podawana w g/min). Najpopularniejsze modele cechuja sie wydajnoscią na poziomie 15 – 150 g/min. chociaż na rynku mozemy spotkać urzadzenia które wytwarzaja 200 g/min.

  Warto powiedzieć również o tym że wystepują różne sposoby wytwarzania pary.Może byc ona generowana poprzez uderzenia, w sposob ciagły lub automatycznie.

  Stopa żelazka – trwała i niezawodna

  Materiał z którego jest wykonana stopa jest bardzo ważny ponieważ to od tego zalezy czy bedzie nam sie wygodnie prasowało, czy zelazko nie bedzie przywierało do mareriału , czy bedzie przesuwalo sie płynnie po tkaninie i najwazniejsze ma wpływa na trwałość
  Stopa żelazka to czesc która przesuw sie po prasowanej tkaninie.

  Aby dobrze pełniła swoją funkcje musi być odporna na zarysowania,mieć prawidłowo rozmieszczone otwory i nie wyswiecac materiału. Istotna jest również sama budwoa żelazka, najczesciej spotykamy żelazko które posiada stope zweżaną z przodu dzieki której łatwo wyprasujemy przestrzenie pomiedzy guzikami, mankiety, kołnierz ale również przy prasowaniu dzieciecych ubranek. Wracając do tematu z czego wykonane są stopy żelazek otoż najczesciej z metalu choc nie zawsze. Oto najpopularniejsze materiały:

  • Stopa ceramiczna – Najczęsciej spotykany rodzaj stopy żelazka. Powłoka ceramiczna nadaje żelazku duża odporność na zarysowania ostrymi krawędziami garderoby ( zamki, guziki) dzięki czemu żelazko długo urzymuje swoją skuteczność.
  • Stopa teflonowa – Taki rodzaj powłoki zapobiega przywieraniu stopy żelazka do prasowanej powierzchni, duża zaletą jest również fakt że podczas prasowania, tkanina się nie wyświecają.
  • Stopa stalowa – Ten rodzaj stopy żelazka charakteryzuje się łatwością prowadzenia po tkaninie, nadaje się do delikatnych tkanin, ale jest bardzo podatna na zarysowania, poza tym dość cieżko się czysci.

  Nalezy równiez pamietać ze niektóre żelazka mają mieszane stopy metali. np. ceramiki z tytanem, by wydobyć najlepsze cechy obu materiałów. Na rynku pojawiają się także stopy z dodatkowymi powłokami, których skład ma gwarantować lepszy poślizg czy wytrzymałość.

  Nakładki na żelazko

  Dość niedawno pojawiły sie ciekawe akesoria do klasycznych modeli żelazek.Są to specjalne nakładni na żelazko które umozliwaiaja w szybki i łatwy sposob zmienic własciwosci użytowe. Nakladki są zreguły produkowane przez producentów konkretnych modeli albo przez firmy które produkują je samodzielnie. Nakładki maja za zadanie zadbac o tkaniny które wymagaja specjalnego traktowanie np jedwab czy koszulki z nadrukami:

  • Stopa przeciwpołyskowa – Montowana do modeli zelazek bez nadmuchu pary ja i modeli parowych. Powierzchnia jest idealnie gładka i śliska. Umozliwaia prasowanie tkanin bez obaw takich jak jedwab czy len. Ponad to nakładka zapobiega tworzeniu sie błyszczacych plam na ubraniach.

  • Stopa obnizajaca temperature – Sama nazwa mowi za siebie, redukuje nawet o kilkadziesiat stopni Celcjusza i pomaga chronic delikatne materiały. Producenci takich nakładek polecają je do miedzy innymi prasowania rajstop.

  Dodatkowe funkcje

  Każdy producent przesciga sie w róznego rodzaju dodatkach do naszych żelazek wiec postanowilisy przedstawic wam najczesciej spotykane gadzety:
  • Blokada kapania – dzieki jej wykorzystaniu, woda nie kapie z zelazka przez otwory na pare.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – żelazko wyłacza sie automatycznie gdy wykryje że termostat się zapsuje.
  • Strumien pary – w wielu urzadzeniach jest dobierany automatycznie na podstawie temperatury, niektóre modele oferują reczna regulacje która pozwala samodzelnie ustawic strumien pary.
  • Ciagłe wytwarzanie pary – aby praswoanie zelazkiem parowym bylo skuteczne musisz wybrac modele które wytwarzaja wysoki poziom pary. Własnie ten parametr wpływa na jakos prasowania mocno zagniecionych ubrań.
  • System antywapienny- żelazka do których możemy wlać wode kranową są wyposazone w filtr który zapobiega powstawaniu kamienia w kanalikach oraz otworach parowych.
  • Funkcja samooczyszczenia – Praktycznie w wiekszosci nowszych modeli istnieje ta opcja. Aby skorzytsac z tej opcji nalezy napełnic pojemnik z woda a nastepnie ustawic maksymalna temperature zelazka, dzieki wysokiemu cisnieniu z zelazka wydobedzie sie para i zanieczyszczeniami.
  • Strażak – to funkcja która wyłacza żelazko znajdujace sie w pozycji poziomek po upływie około 30 sekunt i po kilku minutach jesli znajuduje sie w pozyci pinowej.Po poruuszeniu żelazka włacza sie ono spowrotem i nagrzewa sie do poprzednio ustawionej temperatury
  • Wyswietlacz LCD – Jest pomocny przy bardziej skomplikowanych modelach żelazek gdzie łatwo ustawimy niezbede paramtery

  Jak czyśćic żelazko

  Utrzymanie żelazka w czystosci przede wszytskim wydłuży czas żywotnosci urzadzenia ale nie tylko. Istotne jest utrzymanie w czystosci stopy żelazka ponieważ ona ma stycznosc z prasowanym materiałem a brudna stopa zelazka moze wyrzadzic nieodwracale szkody. Takim ubrudzonym żelazkem mozemy ‘’wprasowac’’ brud lub przypalenie w nasze ulubione ubrania co najczesciej jest nie odrwacalne


  Nasze najlepsze oferty najlepszych żelazek

  Widzieliśmy wiele żelazek na rynku i ich podstawowe funkcje, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przyjrzyjmy się teraz naszym typom najlepszych żelazek, które wybraliśmy specjanie dla Was.

  1) Bosch Sensixx'x DI90 AntiShine TDI903231A

  Najważniejsze informacje

  Nie wątpliwie to jeden z najlepszych żelazek dostępnych na naszym rynku, jak i na rynku światowym. Żelazko zostało wyposażone w wiele ciekawych rozwiązań, takich jak system MotorStreem duża i stała ilość pary przy wysokiej temperaturze przenika w głąb tkanin aż o 45 % sprawniej niż w przypadku żelazka tradycyjnego.

  Do tego żelazko zaraz po włączeniu jest gotowe w kilka sekund do pracy, dodając do tego potężny 200 gramowy wyrzut pary, przy tym zestawieniu zagnieceniom możemy powiedzieć do zobaczenia.


  Przyjrzyjmy się również stopie żelazka, bo komfort prasowania zależy w dużym stopniu od konstrukcji i wykonania stopy żelazka. Ten model posiada ceramiczną stopę, z której para wydobywa się dzięki specjalnemu systemu kanalików, system ten jest podzielony na 3 strefy.

  Pierwsza odpowiada na nawilżenie tkaniny, druga za wyrzut pary pod dużym ciśnieniem, trzecia za osuszenie i wygładzanie tkaniny.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za długi kabel, bo 2,5 m
  • Za stopę grzewczą z trzema strefami naparowywania
  • i-Temp to uniwersalne ustawienie temperatury

  Kluczowe cechy

  • Grzeje i wytwarza parę tylko wtedy gdy trzyma się je w dłoni.
  • Ochrona przed wybłyszczeniem ubrań
  • Bardzo szybko się nagrzewa
  • Rodzaj stopy: Ceramiczna Ceranium Glissee
  • Moc: 3200W
  • Dodatkowe uderzenie pary: 200g/min
  • Funkcja samoczyszczenia: Tak
  • System antywapienny: Wbudowany.
  zelazko1

  Bosch Sensixx'x DI90 AntiShine TDI903231A

  Moc: 3200 W

  Sprawdź w RTVeuroAGD


  2)Bosch Sensixx'x DA70 AntiShine TDA703021A

  Najważniejsze informacje

  To nowoczesne żelazko o dużej mocy 3000 W z możliwością prasowania w pionie, wyposażone w blokadę kapania, funkcje automatycznej regulacji temperatury oraz funkcję sensourscure, czyli żelazko automatycznie wyłączy się po zdjęciu reki z uchwytu, oraz szybko się rozgrzeje po podniesieniu, zapewnia to bezpieczeństwo w szczególności, gdy mamy małe dzieci w domu.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za funkcje Antidrip, która zabiega kapaniu
  • Za 2-letnią gwarancję i możliwość przedłużenia do 3 lat
  • Za funkcje Stop shine, która zapobiega błyszczeniu się ubrań.

  Kluczowe cechy

  • Grzeje i wytwarza parę tylko wtedy gdy trzyma się je w dłoni.
  • Ochrona przed wybłyszczeniem ubrań
  • Kabel 2,5m
  • Rodzaj stopy: ceramiczna CeraniumGlissée
  • Moc: 3000W
  • Dodatkowe uderzenie pary: 200 g/min
  • Funkcja samoczyszczenia: Tak
  • System antywapienny: Wbudowany
  zelazko21

  Bosch Sensixx'x DA70 AntiShine TDA703021A

  Moc: 3000 W

  Sprawdź w RTVeuroAGD


  3)Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide

  Najważniejsze informacje

  Kolejne miejsce przypadło na żelazko o mocy 3000 W, które bez problemu rozprawi się z każdym zagnieceniem, do tego dodatkowe uderzenie pary 230g/min. Wyposażone również w funkcje automatycznego wyłączania, blokadę kapania.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za długi kabel, bo 2,5 m
  • Za stopę grzewczą z trzema strefami naparowywania
  • i-Temp to uniwersalne ustawienie temperatury

  Kluczowe cechy

  • Grzeje i wytwarza parę tylko wtedy gdy trzyma się je w dłoni.
  • Ochrona przed wybłyszczeniem ubrań
  • Bardzo szybko się nagrzewa
  • Rodzaj stopy: Ceramiczna Ceranium Glissee
  • Moc: 3200W
  • Dodatkowe uderzenie pary: 200g/min
  • Funkcja samoczyszczenia: Tak
  • System antywapienny: Wbudowany.
  zelazko1

  Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide

  Moc: 3200 W

  Sprawdź w RTVeuroAGD


  4)Philips Azur Elite GC5036/20

  Najważniejsze informacje

  Jedyne żelazko z firmy Philips w naszym rankingu. Spokojnie to nieznaczny, że jest gorsze od reszty. Możemy zapomnieć o pokrętle do regulacji temperatury i o sortowaniu ubrań, żelazko dopasuje optymalną temperaturę i jednym ruchem idealnie wyprasujesz każdy rodzaj materiału bez ryzyka przypalenia. Żelazko jest bezpieczne nawet dla najdelikatniejszych tkanin.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za funkcję automatycznego wyłączenia się
  • Za funkcję eco, dozuje minimalny ciągły strumień pary, co umożliwia zaoszczędzenie do 20% energii
  • Za szybkie od kamienianie, zajmuje tylko 15 sekund
  • Za funkcje Quick Calc Release.

  Kluczowe cechy

  • Rodzaj stopy: SteamGlide Advanced
  • Moc: 3000 W
  • Dodatkowe uderzenie pary: 260g/min
  • Wytwarzanie pary: 70g/min
  • Funkcja samoczyszczenia: brak
  • System antywapienny: stały.

  zelazko1

  Philips Azur Elite GC5036/20

  Moc: 3000 W

  Sprawdź w RTVeuroAGD


  5)Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56

  Najważniejsze informacje

  Żelazko o mocy 3100 W, o zwiększonej mocy prasowania dla bardziej widocznych efektów, idealną gładkość prasowanych ubrań już po parunastu sekundach od włączenia urządzenia.


  Stylowy design – tak tymi słowami najlepiej idzie opisać nowe żelazko od Russell Hobbs, wyposażone w długi 3 m przewód, duży 350 ml zbiornik na wodę i estetyczna czarna obudowa. Do tego stopa grzewcza ma wyprofilowany stożek parowy, który pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc (np. między guzikami)

  Za co lubimy ten produkt

  • Za funkcje Anty drip – system zapobiegający kapaniu
  • Za funkcje automatycznego wyłączania, gdy żelazko nie wykryje ruchu
  • Za szybkość nagrzewania

  Kluczowe cechy

  Posiada spryskiwacz,
  Długi kabel 3 m
  Rodzaj stopy: Ceramiczna
  Moc: 3100 W
  Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min
  Funkcja samoczyszczenia: Tak
  System antywapienny: Wbudowany

  zelazko1

  Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56

  Moc: 3100 W

  Sprawdź w RTVeuroAGD


  6)Tefal Turbo Pro Anti-Calc FV5645 Durilium AirGlide

  Najważniejsze informacje

  Żelazko zostało wyposażone w innowacyjną stopę Durilium AirGlide, zapewnia one o 33% łatwiejsze prowadzenie po tkaninie. W porównaniu z innymi stopami w żelazkach firmy Tefal.

  Technologia turbo boost do niwelowania trudnych zagnieceń oraz prasowanie w pionie to wszystko zasługą Turbo boost, po jego naciśnięciu żelazko wyrzuca parę w ilości 200 g/min, która wnikając w głąb tkaniny znacznie przyspiesza jej wygładzanie.

  Za co lubimy ten produkt

  • Za szufladkę Calc collector
  • Za automatyczne wyłączanie- po 30 sekundach bezczynności w pozycji poziomej, co minimalizuje ryzyko pożaru
  • Gwarancja 2 lata.

  Kluczowe cechy

  Rodzaj stopy: Durilium AirGlide
  Moc: 2600 W
  Dodatkowe uderzenie pary: 210 g/min
  Funkcja samoczyszczenia: Tak
  System antywapienny: Wbudowany

  zelazko1

  Tefal Turbo Pro Anti-Calc FV5645 Durilium AirGlide

  Moc: 2600 W

  Sprawdź w RTVeuroAGD