Zmywarki ranking 2020

Najlepszy ranking zmywarek

Ten właśnie ranking zmywarek został stworzony by ułatwić wszystkim wybór tego wymarzonego sprzętu. Zgromadzone informacje zostały sprawdzone przez naszych ekspertów. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukałeś. Porównaj, sprawdź i kup – 3 kroki, aby posiadać nową zmywarkę w domu.

Zmywarki 45 cm Zmywarki 60 cm Zmywarki do zabudowy Pojemne zmywarki
Pobór wody: 8,5 - 10 l Pobór wody: 6 - 12 l Pobór wody: 7,5 - 12 l Pobór wody: 9 - 11 l
Poziom hałasu: 43 - 49 dB Poziom hałasu: 43 - 48 dB Poziom hałasu: 44 - 52 dB Zużycie wody: 43 - 45 dB
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Ranking zmywarek wolnostojących

Zmywarka to dobry wybór, gdy nie planujemy większego remontu w kuchni. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, rozsunąć szafki i podłączyć wodę. Nowocześniejsze modele zmywarek wolnostojących są projektowane tak, aby pasowały do każdej kuchni, a zadanie wyboru właściwej ułatwiając warianty kolorystyczne. Należy jednak pamiętać, że zmywarki wolnostojące zazwyczaj dysponują nieco mniejszą ilością funkcji niż ich odpowiedniki do zabudowy. Przykładem jest oświetlenie wnętrza, którego nie znajdziemy w wersji wolnostojącej, a które jest standardem w zabudowie. 

Przy wyborze zmywarek wolnostojących musimy również liczyć się z kompromisem na polu estetyki. Jeśli zależy nam na jak najlepszym wyglądzie kuchni, to naszą zmywarkę będziemy musieli dobrać kolorystycznie do innych sprzętów AGD, co w realizacji może okazać się trudne. Ciekawą opcją zastosowaną w większości zmywarek jest opcja zdjęcia górnej części zmywarki i na jej miejscu można umieścić blat kuchenny.

ZALETY
 • Wiele wariantów kolorystycznych,
 • Bardzo łatwy montaż,
 • Tańsza opcja.
WADY
 • Mniejsza ilość funkcji,

Ranking zmywarki do zabudowy 45 cm

Model Pojemność Zużycie wody Poziom hałasu Klasa Sprawdź cene
Bosch sps66ti01e
10 kompletów
9,5 l
43 dB
AMICA ZWM 416WS
9 kompletów
9 l
49 dB
BOSCH SPS 53E02EU
9 kompletów
9 l
46 dB
BEKO DFS05011X
10 kompletów
10 l
49 dB
AMICA ZWM 426WES
10 kompletów
8,5 l
45 dB

Zalety i wady zmywarek 45 cm:

ZALETY
 • Niewielkie rozmiary,
 • Łatwość w napełneniu (jest to istotne przy małej liczbie domowników).
WADY
 • Ciężko zmieścić niestandardowe naczynia(patelnia,duże garnki),
 • Często jest droższa od modelu 60 cm,
 • Nie dla małych rodzin.

Ranking zmywarki do zabudowy 60 cm

Model Pojemność Zużycie wody Poziom hałasu Klasa Energii Sprawdź cene
WHIRLPOOL WFO3C236X
14 kompletów
6 l
43 dB
AMICA ZWM668IED
14 kompletów
10 l
45 dB
BOSCH SMS 50D48EU
12 kompletów
12 l
48 dB
SIEMENS SN 25L883 EU
13 kompletów
9,5 l
44 dB
BOSCH SMS46GI05E
12 kompletów
9,5 l
44 dB

Zalety i wady zmywarek 60 cm:

ZALETY
 • Duża pojemność,
 • Możliwość umycia większych naczyń.
WADY
 • Nie nadaje się do małych pomieszczeń.

Zmywarka 45 cm czy zmywarka 60 cm

Odpowiednio dobrana zmywarka, ułatwi nam nasze codzienne życie, dlatego warto zainteresować się jej zakupem. Dużo osób jednak staje przed dylematem przed zakupem tego urządzenia i zastanawia się: Czy kupić zmywarkę o szerokości 45 cm, czy 60 cm? Czy warto sprawdzić ranking zmywarek?
Odpowiedz jest to pytanie jest uzależniona w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, w którym zmywarka zostanie zainstalowana. Również warto zastanowić się nad wszystkimi zaletami i wadami obu rozwiązań.

Jednym z podstawowych parametrów, który wpływa na wielkość i pojemność zmywarki jest jej szerokość. Na Polskim rynku najczęściej spotykane i wybierane przez klientów to urządzenia o 45 i 60 cm szerokości. Drugim najważniejszym parametrem jest ilość kompletów, która zmieści się jednorazowo do naszej zmywarki. Ta liczba może wynosić 6,9,12, na naszym rynku najpojemniejsza zmywarka ma możliwość załadunku 16 zestawów naczyń.

Komplet naczyń co to oznacza? W rozumieniu producentów na 1 komplet naczyń skłąda się:

 • 1 talerz głeboki
 • 1 talerz płaski (obiadowy)
 • 1 talerz deserowy
 • 1 filiżanka lub kubek
 • 1 zestaw sztucców(łyzka,łyzeczka,widelec i nóż)

Producenci jednak nie uwzględniają żadnej informacji dotyczącej patelni, garnków i innych zastaw. Oznacza to tylko, gdy chcemy umyć wszystkie naczynia wykorzystane przy przygotowaniu obiadu,należy liczyć się z tym że zmniejsza się ilość kompletów, jaką możemy umieścić w urządzeniu.

naczynia-zdjecia

Zmywarki do zabudowy

Zmywarki do zabudowy- są idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero projektują swoją wymarzoną kuchnię bądź planują remont. Zmywarki są ustawione w ciągu szafek kuchennych. Idealnie mieszczą się we wnęki 60 lub 45 cm. Front zmywarki może być całkowicie zabudowany frontem meblowym lub zostawiony, jaki jest.

Śmiało, można powiedzieć, że wszystkie nowatorskie rozwiązania pojawiają się znacznie szybciej niż w przypadku urządzeń wolnostojących. Zmywarki do zabudowy posiadają większą ilość rozwiązań technologicznych ‘’w środku ”, ale również są bardziej pojemne – największe modele są zdolne zmieścić nawet 15 kompletów naczyń. Tego typu urządzenia są zdecydowanie bardziej estetyczne i nie musimy zastanawiać się czy wybrać kolor biały czy szary ale również zabudowane zmywarki pracują znacznie ciszej niż wolnostojące odpowiedniki.

ZALETY
 • Estetyczny wygląd,
 • Różne rozmiary,
 • Ciekawe funkcje,
 • Oświetlenie w środku.
WADY
 • Wyższa cena od wolnostojących

Ranking zmywarek do zabudowy

Model Ilość kompletów Zużycie wody Rodzaj panelu Klasa Sprawdź cene
BOSCH SMV46KX00E
13
7,5 l
Ukryty
HOTPOINT-ARISTON LSTB4B01EU
10
10 l
Ukryty
SIEMENS SN636X03ME
14
10 l
Ukryty
BOSCH SMI24AS00E
12
12 l
Odkryty
INDESIT DIFP 28T9 A EU
14
9 l
Ukryty

Na co zwracać uwagę wybierając zmywarkę

Na pojemność zmywarki – Jest to jeden z najważniejszych elementów, nad którymi należy się zastanowić przed zakupem zmywarki. Pojemność bowiem określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Na wybór odpowiedniej pojemności dla nas powinniśmy mieć na uwadze liczbe domowników i używanych przez nich naczyń. Zmywarka 45 cm jest wstanie pomieścić jednorazowo 8-10 kompletów nauczyć, zaś zmywaka 60 cm pomieszczą nawet 15 kompletów.Jeśli szukasz pojemnej zmywarki sprawdź ranking zmywarek.

Na klase energetyczną zmywarki­– Klasę energetyczną znajdziemy na etykiecie urządzania. Informuje ono o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania 12 zestawów naczyń. Klasa energetyczna podawana jest w skali A+++ do G, gdzie A+++ oznaczane są produkty o najmniejszym zużyciu energii.

Na zużycie wody – W tym przypadku są podawane dwie wielkości – jedna dotyczy zużycia wodny na jeden cykl mycia, a druga informacja jest o rocznym wykorzystaniu wody. Na rynku najoszczędniejsze modele zużywają około 6-7 litrów wody na jeden cykl przy programie ekonomicznym.

Na zużycie prądu – Dane podawane przy zakupie zmywarki znów są podzielone na dwa parametry, jeden informujący o zużyciu prądu na jeden cykl oraz roczne zużycie prądu.

wolnostojaca-zmywarka

Na klasę zmywania i klasę suszenia zmywarki – Na etykiecie zamieszczonej na zmywarce znajduję się również informacja o efektywności usuwania zabrudzeń z naczyń podczas jednego cyklu zmywania. Określona jest ona symbolami od A do G, przy czym parametr A oznacza najefektywniejsze usuwanie zabrudzeń. Również ta sama zasada tyczy się klasy suszenia, która informuje o efekcie suszenia naczyń w jednym cyklu

Na poziom hałasu zmywarki   – Prawie wszystkie urządzenia wytwarzają hałas w wysokości 37-58 db. Im cichsze urządzenie, tym większa cena zmywarki, ale również większy komfort użytkowania. Na ten parametr często patrzą rodzice małych dzieci, ale również osoby, które są wrażliwe na hałas i osoby z częstymi bólami głowy.

Na wymiary zmywarki – większość producentów oferuję urządzenia w trzech równych rozmiarach:

 • Zmywarka 45 cm x 85 cm – Małe zmywarki, które będą idealne dla singli lub rodzin 3-osobowym.
 • Zmywarka 60 cm x 85 cm – Duże zmywarki, które będą idealne dla kilku – kilkunastoosobowych rodzin
 • 55 × 45 cm – to zmywarki kompaktowe, idealne dla osób których nie ma często w domu i nie brudzą tylu naczyń.

Funckje i programy zmywarek

Wszystkie zmywarki są wyporządzone w programy oraz funkcje zmywania, aby wybrać te najlepsze należy im się przyjrzeć dokładniej, co oznaczają?
Wszystkie dostępne programy, które posiada nasza zmywarka znajdują się w instrukcji obsługi, dołączonej przy zakupie nowego urządzenia. Nie które nowsze zmywarki zostały wyposażone w wyświetlacz elektroniczny a nieco starsze modele nadal mają panel zintegrowany(z przyciskami).
 
 • Mycie wstępne – Namaczanie, pozwala usunąć przypalone lub zaschnięte resztki. W zależności od modelów trwa to około 15 minut.
 • Program normalny – Do naczyń, które są Średnio zabrudzone – program trwa do 110 minut.
 • Program intensywny(higieniczny)- Stosowany do silnie zabrudzonych naczyń. Wykonywanych jest kilka cykli mycia w wysokiej temperaturze (60 stopni C). Czas programu może wynosić nawet 2 godziny.
 • BIO – Zmywanie odbywa się w temperaturze 50 stopni.
zmywarka-funkcje
 • ECO(oszczędny) – Zmywarka wykorzystuję mniejszą ilość wody i energii, a mycie odbywa się w temperaturze 50 stopni C.
 • ½ wsadu – Umożliwia umycie niepełnej zmywarki i dostosowanie do niej mniejszej ilości wody.
 • Przyspieszony – Program trwa około 30 minut, głównie stosowany w celu przepłukania lekko zabrudzonych naczyń.
 • Wyparzanie – Zmywarka wyparza naczynia używając do tego bardzo wysokiej temperatury.Można w niej wyparzać butelki dziecięcy bez konieczności kupowania specjalnie przeznaczonych do tego steralizatorów.
 • Zabezpieczenie przed zalaniem – Jest to system zabezpieczający przed zalaniem w przypadku wykrycia awarii.

Najpojemniejsze zmywarki

Model Ilość kompletów Zużycie wody Klasa suszenia Klasa Poziom hałasu Cena
Sharp QWD41F452BDE 15 9 l na cykl A 45 dB
BEKO DFN38530G 15 9,5 l na cykl A 43 dB
Whirlpool WFO3P23PLX 15 11 l na cykl A 43 dB

Najmniej awaryjne zmywarki

W poszukiwaniu niezawodnego modelu zmywarki klienci sprawdzają wszystkie cechy urządzenia. Jakość wykonania, jakoś komponentów kojarzy się konsumentom z niezawodnością. Są osoby, które oceniają niezawodność pod względem ceny (według naszej opinii cena nie ma takiej dużej roli, tańsze zmywarki są bardzo zbliżone jakością do tych droższych), również oceniają przez pryzmat producenta, pamiętajmy jednak że producent najlepszych lodówek, może nie być najlepszy w zmywarkach. Więc jak wybrać faktycznie niezawodną zmywarkę:

 • Części wykorzystane przy produkcji urządzenia- Warto zwrócić uwagę, wręcz należy, z czego wykonane jest nasze urządzenie. Przy zakupie zmywarki w sklepie można ją wnikliwie obejrzeć i dotknąć czy wykonanie jest solidne. Kosze na naczynia i kosze na sztućce, jeśli są wykonane ze stali nierdzewnej lub ze stali nierdzewnej z elementami plastykowymi,będą nam służyć na dłużej. To samo tyczy się tryskacza i filtra zgrubnego
 • Kraj montażu – nie jest to tajemnica, że najlepsze samochody na świecie pochodzą z Niemiec i Włoch. Dlatego również zmywarki takie jak Bosch i Siemens, które produkowane są w tych krajach uznawane za lepsze.

Pamietajmy jednak że czasem model, który dla jednej osoby będzie tym niezawodnym i idealnym, nie będzie taki dla nas. Kupujmy sprzęt który będzie spełniał przede wszystkim nasze wymagania i spełniał nasze potrzeby.

 

Jak działa zmywarka

Każdy wie, do czego służy zmywarka, ale mało osób wie jak faktycznie działa. Wkładamy brudne naczynia i wyjmujemy czyste, jak to wszystko przebiega? Większość zmywarek działa według tego samego siedmiostopniowego schematu.

 1. Zmywarka pobiera wodę, która wypełnia płytki zbiornik na dnie urządzenia.
 2. Podgrzewanie wody w zbiorniku za pomocą grzałki, znajdującej się pod ramieniem spryskującym.
 3. Użycie detergentu, który zostaje dodany automatycznie w odpowiednim momencie zmywania.
 4. Mycie naczyń – podgrzana woda z detergentem zostaje wpompowana do środka zmywarki przez ramiona spryskujące, które pod wpływem ciśnienia wydostaje się z nich woda i myje brudne naczynia.
 5. Usuwanie brudnej wody
 6. Płukanie naczyń – czysta woda zostaje pobrana i podgrzana, tak samo, jak na początku procesu, tym razem bez detergentu. Naczynia zostają wypłukane z resztek zabrudzeń i pozostałego detergentu.
 7. Odprowadzanie wody po płukaniu

Oto cały proces zachodzący w zmywarce, w zamian za ciężką prace, jaka zmywarka wykonuje dla nas, musimy jedynie ją napełnić, opróżnić i dodać detergent.

Łatwe naprawy które możesz zrobić sam

Gdy coś zaczyna się dziać ze zmywarką, pewnie już myślisz o zadzwonieniu do serwisu. Czasie jednak wystarczy zrobić jedna mała rzecz, a urządzenie działa jak nowe. Więc co zrobić, jeśli:

 • Gdy zmywarka nie odprowadza wody – Najważniejszym krokiem jest odłączenie urządzenia od prądu, należy wysunąć dolny kosz, później wyjąc filtry, otworzyć klapkę osłaniającą pompe (można użyć łyżki przy odważaniu), oczyścić wszystko z resztek, oczywiście należy założyć klapkę filtra, włożyć filtry i uruchomić zmywarkę.
 • Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy kran jest odkręcony, następnie należy sprawdzić czy z jakiś przyczyn wąż od zmywarki nie został zakleszczony bądź, czy nie załamał się gdzieś. Jeśli problem nie zniknął skontaktuj się z serwisem.
 • Gdy nasza zmywarka niedomowa naczyń — Brzmi banalnie, ale wiele osób ‘’zwala’’ winę na zmywarkę, ale wina leży po winie użytkownika.
 • 3 główne przyczyny niedomytych naczyń – źle ustawione naczynia w koszu, źle dobrany program zmywania do załadunku i zablokowany zraszacz, przez źle włożone naczynie.
jak-naprawic-zmywarke

Czyszczenie zmywarki

Czy należy czyścić zmywarkę? Oczywiscie, że tak, jej zadaniem jest wyparzanie i mycie naczyń,sztućców i garnków, ale sama też potrzebuje konserwacji i mycia. Więc jak się za to zabrać? Aby nie zniszczyć zmywarki, należy przeczytać instrukcje obsługi. Gdyż nie we wszystkich zmywarkach możemy zdemontować jej poszczególne częsci.

Należy w szczególności zadbać o:

 • Filtry,
 • Drzwi zmywarki,
 • Uszczelki.

Brudne filtry sprawiając, że proces zmywania pogarsza się, również na filtrach osadzają się resztki od cytryn i resztki jedzenia. Co powoduje nieprzyjemny zapach.
Filtry myjemy pod bieżącą wodą z płynem do mycia naczyń,większe kawałki jedzenia należy wyrzucić do śmietnika. Jeśli na filtrze osadził się kamień, to należy zanurzyć je do ciepłego octu i po paru godzinach umyć.

Drzwiczki należy umyć z każdej strony, najwięcej brudu jednak osiada się na panelu sterowania i jego okolicach. Płyn do mycia naczyń ładnie poradzi sobie z tłustymi plamami, po umyciu najlepiej przetrzeć miejsce szmatka z micforibry.

Uszczelki – Tutaj wchodzi w rękę szmatka z microfiby i szczoteczka do zębów, która dociera w najgorsze zakamarki.

filtry
mycie
czyszczenie-zmywarki
Domowe czyszczenie zmywarki

Czyszczenie zmywarki polega na tym ze włączamy ja pusta, a program ustawiamy na najwyższą temperaturę. Tutaj pojawia się opcja mycia jej tabletkami lub płynami do mycia zmywarek, lub czyszczenie jej octem i sodą oczyszczoną.

 • Czyszczenie zmywarki sodą i octem – Soda ma właściwości lekko żrące,neutralizacje kwasy i usuwa zapachy oraz osad. W połączeniu z octem, który ma właściwości bakteriobójcze i również bardzo skutecznie usuwa plamy z tłuszczu. Według niektórych osób lepiej będzie działać, jeśli wlejemy ocet do szklanki i postawimy na dnie niż bezpośrednio wlejemy go na dno zmywarki.
 • Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym -Kwasek cytrynowy to zamiennik octu. Należy go wymieszać z sodą oczyszczoną i wsypać w miejsce, gdzie wkładamy tabletkę do zmywania. Mieszanka poradzi sobie z wyczyszczeniem wnętrza zmywarki.
Środki chemiczne, które wyczyszczą zmywarke.

Gdy domowe remedium nie są dla nas, morzem sięgnąć po detergenty, które są przeznaczone specjalnie do czyszczenia zmywarki. Tego typu są mocno żrące i można stosować je zaledwie raz na 3 miesiące. Koszt takiego detergentu może wahać się od 6 do 10 zł.

Podłączenie zmywarki

Podłączenie zmywarki — krok po kroku jak przeprowadzić montaż zmywarki.

1. Zakręć główny zawór wody (wodociągowy)

Przed przystąpieniem, do jakichkolwiek czynności montażowych zmywarki należy zakręcić zawór główny, aby w instalacji wodociągowej nie było żadnego ciśnienia. W domach taki zawór znajdziemy najczęściej w piwnicy, a w mieszkaniach należy go szukać w łazience. Zamykamy dopływ wody i upewniamy się, czy rzeczywiście woda nie płynie z żadnego kranu.

2. Podłączenie zmywarki do dopływu wody

W zależności od tego, czy producent urządzenia przewidział- zmywarkę można podłączyć do zimnej lub ciepłej wody. Jeśli na wężu dopływowego widnieje temperatura do 25 stopni, to należy podłączyć ja do wody zimnej, natomiast jeśli do 60 – wtedy waz idzie do ciepłej wody. Ciśnienie w instalacji powinno wynosić 0,5 bar do maksymalnie 10 barów.

3. Ujście brudnej wody

Waż odpływowy również, powinien być w ”zestawie” ze zmywarką, jeśli jednak go nie ma, należy go dokupić. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się brudnej wody ze zmywarki, jest podłączenie jej do syfonu zlewozmywakowego. Należy pamiętać, aby wąż odpływowy nie może być zgnieciony, skręcony. Przepływ musi być drożny.

4. Podłączenie zmywarki do prądu

Jeśli wykonaliśmy wszystkie z powyższych czynności i po upewnieniu się ze wszystkie elementy znajdują się we właściwych miejscach. Możemy podłączyć urządzenie do prądu. Teraz najlepiej postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Przed rozpoczęciem używania, warto sprawdzić wszystkie oferowane przez producenta funkcję zmywarki oraz informacje dotyczące czyszczenia i konserwacji.